آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار دفتر

zagros
زاگرس آب ، محیط زیست، ابتکار سبز و اشتغال سبز(معیشت پایدار جوامع وابسته به زاگرس)
زاگرس یکی از 5 ناحیه رویشی جهان است که بخش اعظم آن در ایران با وسعتی معادل 32میلیون هکتار، 13 استان کشور را پوشش می دهد. 50% آبهای شیرین کشور از این برج تولید آب استحصال می گردد. 50% ازناحیه رویشی زاگرس زیر پوشش فعالیت های کشاورزی باغی و زراعی قرار دارد. جنگلهای کشور در این ناحیه رویشی واقع گردیده اند. 40% کوههای ایران در زاگرس واقع شده اند. 20% از غنی ترین مراتع کشور در این ناحیه رویش دارند.50% عشایر کشور وابسته به منابع حیاتی این بستر حیاتی می باشند. 5/6 میلیون راس دام وابسته به مراتع غنی زاگرسند. زاگرس پناهگاه 20% تنوع زیستی ایران (یکی از 20 کشورمگا متنوع جهان) می باشد.
باتوجه به شرائط خاص این اکوسیستم حیاتی و وابستگی جوامع انسانی (بخصوص جوامع محلی و عشایر) به خدمات و تولیدات این اکوسیستم بی بدیل و بهره برداریهای خارج از توان اکولوژیک و ظرفیت برد، حیات این بستر زیستگاهی در مواجه با تهدید های عمده ای قرار گرفته است. از آنجاکه حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار 2 عنصر لاینفک از یکدیگر بوده و در بالاترین درجه اهمیت در تمامی اسناد طرح زاگرس می باشد، برنامه بلند مدت حفاظت و توسعه پایدار زاگرس مرکزی در راستای نیازهای منطقه تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شده است:
عمده تهدیدات زاگرس: بهره‌برداری ناپایدار از جنگل‌ها و مراتع، فرسایش،بهره‌برداری ناپایدار از منابع آب،شکار و صید بی‌رویه،آبزی‌پروری ناپایدار،کشاورزی ناپایدار،تجمع پسماندها و پساب‌های خانگی در حاشیه و بستررودخانه‌ها، استقرار و بهره‌برداری ازطرح‌های کلان توسعه بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی، تغییرات اقلیم و مواجه با خشکسالی، گرمایش، ریزگرد و اثرا ت ثانویه بر پوشش جانوری، گیاهی و معیشت پایدار مردم
طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی با مشارکت دولت ج. ا. ایران، برنامه عمران سازمان ملل متحد و صندوق جهانی محیط زیست در سال 2002 میلادی تعریف و اجرای آن  در چهار استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس و اصفهان از سال 2005 میلادی آغاز شد.
همزمان باشروع فعالیت اجرایی طرح زاگرس در سال 1385 ، اقدامات اجرائی در جهت پایداری منابع حیاتی با رویکرد مدیریت بین بخشی با مشارکت فعال جامعه محلی به صورت پایلوت و در زمینه های گسترده به اجرا در آمد. نتایج موفق پایلوت پس از ارزیابی و به پیشنهاد مشاور بین الملل طرح، برای تمرین برنامه ریزی، بودجه ریزی و اجرای مشارکتی طرح های کلان توسعه با رویکرد حفاظت از تنوع زیستی تحت عنوان "طرح های ابتکارات سبز در زمینه های : کشاورزی، مرتعداری، جنگلداری، گردشگری، سازگاری با تغییر اقلیم، معیشت جایگزین، اعتبارات خرد تنوع زیستی ( تیمارداری حیات وحش، صندوق خرد زنان)، آبزی پروری و زندگی پایدارعشایر" تعریف و تدوین شد، و برنامه ظرفیت سازی برای تمام موارد فوق به اجرا درآمد.
یکی از موفق ترین فعالیتهای اجرایی طرح زاگرس مبتنی بر شرایط بحرانی آب، مدیریت پساب و پسماندهای کشاورزی، کاهش آلودگی های ناشی از سموم و با تکیه بر اصل معیشت پایدار جوامع محلی، طرخ ابتکارات سبز کشاورزی می باشد که در قالب تلاش 4 ساله (1391-1395) کشاورزان پیشرو، ادارات جهاد کشاورزی ومدیریت ترویج جهاد کشاورزی در سطح ملی و استانی،  محیط زیست و طرح زاگرس منجر به استقرار برنامه ابتکارات سبز در کشاورزی پایدار به عنوان استراتژی نجات سرزمین گردید.
بر اساس این برنامه، برای اولین بار برنامه ریزی مشارکتی مزرعه (IPCM) با تایید و مشارکت جامعه محلی در فضایی غیر بخشی، تسهیلگری و جریان سازی شد. مستند به گزارش های وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص بالغ بر 50% ازناحیه رویشی زاگرس مرکزی زیر کشت محصولات زراعی- باغی، به صورت آبی و دیم رفته و درمجموع 424517 نفر کشاورز در این راستا ظرفیت سازی شده ومشغول به فعالیت می باشند.
علی رغم روزهای پایانی طرح زاگرس و کمبود اعتبار جهت ادامه طرح و همچنین انتظار برای شروع برنامه ششم توسعه کشور، برنامه کشاورزی پایدار توسط جامعه محلی و کشاورزان پیشرو کماکان در دست اجرا میباشد.
طرح زاگرس در راستای انتقال دست آوردهای مهم طرح ازجمله استقرار برنامه های حفاظت ازتنوع زیستی در بخشهای تولیدی و منظرسازی در سازگاری با شرائط خشکسالی و تغییراقلیم در زاگرس مرکزی نشستی را در تاریخ 11/2/1396 در استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد (پایتخت طبیعت ایران ) با حضور معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار استان کهگیلویه و بویراحمد، معاون وزیر جهاد کشاورزی ، مدیر برنامه های توسعه و دستیار نماینده مقیم سازمان ملل متحد، جانشین نماینده مقیم فائو در ایران، روسای سازمان برنامه و بودجه ،مدیران کل حفاظت محیط زیست، مدیران ترویج در سطح ملی و استانی و روسای جهاد کشاورزی استانهای فارس، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد برگزار نمود.
در این نشست ضمن اشاره کلی به اقدامات ابتکار سبزصورت گرفته در محدوده زاگرس مرکزی در مواجه با تهدیدات بر شمرده، طرح ابتکار سبز در کشاورزی پایدارکه با رویکرد تکیه بر ظرفیت محلی ، انجام فعالیت های معیشتی ودرعین حال سازگار بامحیط زیست درتطبیق با (راهبردهای اقتصاد مقاومتی) و فصل 9 ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه می باشد مطرح و انتظار میرود براساس ساختار تشکیلاتی سیستم مدیریت پایدار برنامه بلند مدت حفاظت و توسعه پایدار زاگرس در اولین فرصت به اجرا درآید. همان گونه که پیشتر اشاره شد این طرح تنها برنامه اجرایی ابتکارات سبز تدوین شده توسط طرح زاگرس نبوده و در پاسخ به کلیه تهدیدات موجود در زاگرس در چارچوب برنامه ششم توسعه کشور برنامه های مدون عملیاتی ارایه گردیده است.
از مهمترین پیشنهادات در راستای اجرای برنامه های مدون عملیات ابتکارات سبز جهت مدیریت مشارکتی زاگرس میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
  • اجرای هر چه سریع تر رویکردها و برنامه های عملیاتی بین بخشی پیش بینی شده
  • پیوستگی در اجرا و استمرار برنامه ها
  • تخصیص به موقع اعتبارات بین بخشی در جهت اجرای برنامه های عملیاتی مستند به برنامه حفاظت و توسعه پایدار زاگرس
  • پایش و نظارت بر روند فعالیت ها توسط دبیرخانه مستند به برنامه پایش پیش بینی شده در سند برنامه
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار مرتبط